Home > Our Achievements > Achievements by Students > Co-Curricular Activities > 2016

2016

Sports and Games

Hockey
EZ Hockey Championship
Senior Division- 1st Placing
Junior Division- 1st Placing

National Hockey Championship
Senior Division - 2nd Placing
Junior Division - 3rd Placing




Netball
EZ Netball Championship
Senior Division- 1st Placing
Junior Division- 1st Placing

National Netball Championship
Senior Division - 2nd Placing
Junior Division - 1st Placing

Blaze Carnival
Senior Division - 2nd Placing
Junior Division - 3rd Placing

Sports School Carnival
Senior Division - 2nd Placing
Table Tennis
EZ Table Tennis Championships
Junior Division (Boys)- 4th Placing

Crocodile Cup
Girls - Top 8 Placing

National Table Tennis Championships
Junior Division (Girls) - 3rd Placing

Elegant City (China)
Doubles - 1st Placing
Singles - Top 4 Placing
Volleyball
EZ Volleyball Tournament
Senior Division- 4th Placing
Junior Division- 5th Placing
Sailing
National Inter-Schools Sailing Championship
Green Fleet Division- 2nd, 3rd, 4th Placing
Junior Girls Individual Division- 1st, 3rd, 4th Placing
Junior Boys Team Division- 3rd Placing
Senior Boys Individual Division- 3rd Placing
Senior Boys Team Division- 2nd Placing
Senior Girls Team Division- 2nd Placing
Senior Girls Individual Division- 3rd Placing

SAFYC Regatta for Optimist
Gold Fleet - 2nd Placing
Silver Fleet - 1st and 4th Placing

Fish & Co Singapore National Youth Championship (Gold Fleet)
Under 12 Division - 2nd and 4th Placing
Open Division - 15th Placing

NSC Cup Series
Silver Fleet - 1st Placing

Singapore National Sailing Championships (Gold Fleet)
Under 12 Division - 3rd Placing

Singapore National Sailing Championships (Silver Fleet)
Under 8 Division - 2nd Placing
Novice Division - 2nd and 3rd Placing
Under 10 Division - 2nd Placing
Open Division - 2nd, 9th and 14th Placing

Pesta Sukan (Gold Fleet)
Under 12 Division - 2nd Placing

Pesta Sukan (Silver Fleet)
Open Division - 3rd Placing
Swimming (External CCA)
National Primary School Swimming Championships
D Division Girls
50 Fly/ 50 Back- 4th Placing
50 Back/ 50 Breast- 3rd Placing

D Division Boys
50cm Backstroke- 4th Placing
200m IM- 4th Placing
Taekwondo (External CCA)
National Taekwondo Championships
U28kg Red Belt (Junior Division Boys)- 3rd Placing

Inter School Taekwondo Championships
Kyorugi Red Belt - 3rd Placing
Poomsae Red Belt - 5th Placing

National Kyorugi Competition (Ambassador Cup)
Kyorugi Red Belt - 1st Placing
Poomsae Red Belt - 3rd Placing
Wushu (External CCA)
National Wushu Championships
Nanquan (Southern Fist)- Jnr Boys- 3rd Placing
Nan Dao (Southern Boardsword)- Jnr Boys- 3rd Placing

Singapore International Marital Arts Tournament
1st International Nanquan- 1st Placing
1st International Nandao- 1st Placing
1st International Nangun- 1st Placing
Archery (External CCA)
National Inter School Archery Championships
D Men- 1st Placing
Division D Boys - 7th Placing
Bowling (External CCA)
PBC Youth Championship - 13th Placing

National Age Group Championship

Under 12 Team - 6th Placing
Masters Final - 12th Placing
Masters Qualifier - 20th Placing

Novice Primary Bowling Challenge
Doubles (Team) - 4th Placing
Masters Qualifier - 7th and 12th Placing
Singles - 18th Placing
Masters Final - 11th Placing

Primary School League
Under 12 Team - 19th Placing
Masters Qualifier (Reserve) - 9th Placing
Uniformed Groups
Boys Brigade
Adventure Quest- Champion, 10th Placing
JM Fraser Award 2016 - Gold

Girls Brigade
National Drill Competition- Silver

Clubs & Societies
Chess
National Inter-School Chess Championships (Individual)
Senior Division Boys EZ- Merit
Senior Division Girls EZ- Merit
Junior Division Boys EZ- Merit
Senior Division Girls National- 1st
Lower Junior Division Boys EZ- Merit

National Inter-School Chess Championships (Team)
Primary Boys U11 - 2nd Placing
Primary Boys U9 - 3rd Placing
Primary Girls U11 - 3rd Placing

Super Zonal Competition
EZ Junior Div Category - 1st and 3rd Placing
EZ Senior Div Category - 1st Placing
Super Zonal Junior Div Category - 3rd, 4th Placing and Best Player Award
Super Zonal Senior Div Category - 4th Placing and Merit and Best Player Award

Junior Green CC School Scrabble Championship
Primary School Individual Category - 6th and 8th Placing

Infocomm
National Primary Games Creation Competition (Open Category) - 3rd Placing

Scrabble
Inter School National Scrabble Championship Individual Event
Plate Category (Snr)- 3rd and Merit
Plate Category (Jnr)- 2nd Placing
Bowl Category (Snr)- 3rd and Merit
Bowl Category (Jnr)- 1st Placing
Cup Category (Snr)- Merit
Cup Category (Jnr)- 4th and Merit

Inter School National Scrabble Championship Team Event
Cup Category- 1st Placing
Bowl Category- 2nd Placing
Performing Arts
Malay Dance
Singapore Youth Festival- Certificate of Accomplishment

String Ensemble
Singapore Youth Festival- Certificate of Accomplishment

Guzheng Ensemble
Singapore Youth Festival- Certificate of Distinction

Choir
Singapore Youth Festival- Certificate of Distinction

Modern Dance
Singapore Youth Festival- Certificate of Distinction