Home > Our Achievements > Achievements by Students > Core Curricular Activities > 2015

2015

AWARDLEVELRECIPIENT
Inter-School National Scrabble Championships, National Champions
Team Event:
Senior Division
Sebastian Lau (P6/9)
Noel Li (P6/7)
Natasha Yeo (P6/9)
Ashley Cheo (P6/10)
Damien Ooi (P5/7)
Seth Lim (P5/6)
Jacob Tseng (P5/8)

 Inter-School National Scrabble Championships
 Individual Event:
Junior Division
Plate Category Merit Prize:
Terence (P4/7) 

 Inter-School National Scrabble Championships
Individual Event:
Senior Division 
Plate Category CHAMPION!
Ashley Cheo (P6/10)

Merit Prize:
Banny Ong (P6/1)
 
 Jurong Green CC Scrabble Championships 2015 
Champion:
Ashley

3rd Place:
Sebastian

5th Place:
Natasha

10th Place:
Seth 

Singapore Mathematical Olympiad for Primary Schools 2015Primary Schools 
Silver Award:
Chen Yixin (P6/8)
Teo Shu'An (P6/8)
Tan Shannon (P6/9)
Liow EnQi Janelle (P6/10)
Avinash Keshav Veerayah (P6/10)
 
Singapore Mathematical Olympiad for Primary Schools 2015 Primary Schools  
Bronze Award:
 Ke YueYang (P6/8)
Cuison Jacob Dimaano (P6/9)
Natasha Yeo Ting Yu (P6/9)
Banavali Varun Manoj (P6/10)
Lim Kiat Yang Ryan (P6/10)
Mahima Srinidhi Hari (P6/10)
Sophia Huan Shi Hui (P6/10)
Yip Jing Han (P6/10)

 Raffles Institution Primary Mathematics World ContestJurong Category 
High Distinction:
Nicole Tang (P5/8) 

Raffles Institution Primary Mathematics World ContestJurong Category
Distinction:
Janine Clarice Lee Jia-En (P3/7)
Phee Wayne (P3/7)
Tse Yat Hei, Luke (P3/7)
Yu Ziyu (P3/7)
Cheng Hsin Peng (P4/7)
Hannah Tang Mun Hey (P4/7)
Clarissa Lee Yen Yee (P4/8)
Lai Yi Yi, Summer (P4/8)
Lim Chun Feng, Joel (P4/8)
Matthew Aaron Chan Chun (P4/8)
Lim Bing Yang (P5/6)
Ng Jing Si, Jan (P5/7)
Ng Min Er Joey (P5/7)
Hiew Chern Han (P5/7)
Ujjayini Mukhopadhyay P5/7)
Daniel Ng Chun Kit (P5/8)
Jacob Tseng Wei-Jie (P5/8)
Chia Kang Wei (P5/9)
Chen XinYi (P5/9)
Khoo Boo Han Jaedon (P5/9)

 Raffles Institution Primary Mathematics World ContestOpen Category 
Distinction:
Lai Zhi Nuo (P6/7)
Chen Yixin (P6/8)
Ho Jia Jun (P6/8)
Mohamad Muhaimin Ihsan (P6/8)
Celeste Chong Hao Yee (P6/9)
Sebastian Lau Yao Quan (P6/9)
Avinash Keshav Veerayah (P610)
Mahima Srinidhi Hari (P6/10)
Yip Jing Han (P6/10) 

 Raffles Girls Math $ Science Challenge 
 Top 2nd position in Science:
Chen Yixin (P6/8)

Top 9th position in Science:
Selina Peh Yuet Ning (P6/9)

Top 10th position in Math:
Yap Xiao Hui (P6/9)

 Kid's Lit Quiz Singapore FinalsNational Competition 
Team 1
2nd position:
Mahima Srindhi Hari (P6/9)
Vanessa Quek Jing Hui (P5/8)
Chen Hui Hsuen Letitia (P5/8)
Lee Jun Yi (P5/8) 

 RHB- The Straits Times Spelling Championships 2015 
East Zone Champion:
Selina Peh Yuet Ning (P6/9)

East Zone 2nd runner-up:
Eda Chua (P6/9) 

 CIVICA Writing Competition 2015 
Winners:
Kimmie Lau Rui Qi (P4/8)
Nicolle Yeo Minh (P4/8)
Madeleine Fung Sum Yee (P6/7)
Matthew Ethan Ramli (P6/9)
Sebastian Lau Yao Quan (P6/9)
Elizabeth Leong Kyli (P6/10)
 
Microsoft Global Enterprise Competition
(GEC)
 
2nd Placing Worldwide:
Ian Teng (P6/8)
Deborah Ng (P6/8)
Hoo Hoi Tzer (P6/8) 

 9th YMCA Mandarin Speaking Award Achieved Top 3 
Achieved Top 3:
Megan Sierra Chan (P5/9)