Home > Our Achievements > Achievements by Students > Core Curricular Activities > 2016

2016

AWARDSLEVELRECIPIENT
National Mathematical Olympiad of Singapore NationalBronze:
Ethan Lauw (P4/8)
Oon Zheng Kang (P4/8)
Isaac Tam Meng Hin (P5/7)
Lim En Tze Jabez (P5/7)
Matteus Ooi Yiyang (P5/7)
Xu Xiuping (P5/7)
Ian Lee Kang Le (P5/8)
Tang Zhi Feng, Adrian (P5/9)
Chua Chloe (P5/9)
Ng Du Wei (P5/9)
Tan Jia Le Ranen (P5/9)
Sng James (Sun Jie) (P5/9)
 
 National Mathematical Olympiad of SingaporeNational Silver:
Xu Ziyu (P4/7)
Koh Qi Ze, Daelan (P4/8)
Drew Michael Terren Ramirez (P4/8)
Hang Zizhou (P5/7)
Lim Yi Kai Timothy (P5/7)
Au Heng Yee Justin (P5/7)
Edwin Wikarta (P5/8)
Lim Chun Feng, Joel (P5/8)
Joshua Cheong Yao Hong (P5/8)
Lai Yi Yi, Summer (P5/8)
Scott Lim (P5/8)
Yeong Jia Rui (P5/8)
Jeriel Tan Chee Ray (P5/9)
Medha Shridharan(P5/9)
Muhammad Faizan (P5/9)
Rohan MAhadevan (P5/9)
Wong Shu Ling Celeste (P5/9)
 
 National Mathematical Olympiad of SingaporeNationalSilver Award: 
Joel Lim (P5/8)
Joshua Cheong (P5/8)
Medha Shridharan (P5/9)
Rohna Mahadevan (P5/9)

Inter School Scrabble Championship
National
Charmaine Ng (P3/7)
Adriel Low (P4/1)
Isaac Yaw (P4/5)
Prisca Lau (P4/7)
Cheryl Ng (P4/7)
Drew Ramirez (P4/8)
Joash Lim (P4/8)

Inter School National Scrabble Championships 2016
Junior Div Cup category4th Place:
Drew Ramirez (P4/8)

Merit:
Prisca Lau (P4/7)

Inter School National Scrabble Championships 2016 Junior Div Plate category2nd Place:
Cheryl Ng (P4/7)

Inter School National Scrabble Championships 2016Junior Div Bowl category Champion:
Lim Joash (P4/8)

Inter School National Scrabble Championships 2016Senior Div Cup categoryMerit:
Mira Seraphina (P5/7)

 Inter School National Scrabble Championships 2016Senior Div Plate category 
3rd Place:
Seth Lim (P6/6)

Merit:
Damien Ooi (P6/7)

 Inter School National Scrabble Championships 2016 Senior Div Bowl category
3rd Place
Jeff Lim (P5/8)

Merit:
Magenta Ong (P6/2)

National Spelling Championship 2016East Zone Champion Ng Du Wei (P5/9)

 National Spelling Championship 2016East Zone 1st runner-upAmire Izaaz B Mohd Faiz (P6/9) 

Raffles Institution Primary Maths World Contest
P6 - Open category 
High Distinction:
Daniel Ng Chun Kit (P6/8)
Au Heng Hoi, Joel (P6/8)

Distinction:
Wee Thaddeus (P6/8)
Nicole Tang Shu Ying (P6/8)
Ujjayini Mukhopadhyay (P6/7)
Khoo Boo Han Jaedon (P6/9)
Lim Bing Yang (P6/6)
Tai Le Kang Gerrard (P6/8)
Chong Zhi Yuan, Yannis (P6/7)
Liu Chimin (P6/8)

Raffles Institution Primary Maths World Contest P1-P5 Junior category 
High Distinction:
Wee Chun Kiat, Zack (P4/6)
Yin Yue (P4/7)
Sng Josh (P3/7)
Ryan Ho Hong Yi (P5/1)
Keane Tan Kai Woon (P5/9)

Distinction:
Lai Yi Yi, Summer (P5/8)
Irfan Bin Amirullah (P3/7)
Jing Qihang (P5/1)
Isaac Lee Kye Xen (P5/8)
Gareth Ki (P3/6)
Yeong Jia Rui (P5/8)
Tse Yat Hei, Luke (4/8)
Xu Ziyu (P4/7)
Devjeet Singh (P5/7)
Tang Zhi Feng Adrian (P5/9)
Tan Chern Shin (P5/9)
Ng Du Wei (P5/9)
Jeriel Tan Chee Ray (P5/9)
Louis Rinea Agathe (P3/6)
Chan Hou Kin Ethan (P4/7)
Evangek Loke Jia Ai (P5/8)
Alex George Kuah Khiang Boon (P4/6)

Singapore Mathematical Olympiad for Primary Schools Platinum:
Au Heng Hoi, Joel (P6/8)
Daniel Ng Chun Kit (P6/8)

Gold:
Gregory Cong Da Rama (P6/9)
Tai Le Kang Gerrard (P6/8)

Silver:
Bo Jia Qi Rebecca (P6/9)
Daniel Goh Jun Yong (P6/9)
Jacob Tseng Wei- Jie (P6/8)
Lin Yicheng (P6/8)
Nicole Tang Shu Ying (P6/8)
Tee Zhong En Ernest (P6/9)

Bronze:
Chen Xinyi (P6/9)
Chong Zhi Yuan, Yannis (P6/7)
Lee Song Long Stanley @ Nyan Wai (P6/7)
Ng Jing Wei (P6/8)
Quan Zhuhua (P6/9)
Sean Chia (P6/6)
Vanessa Quek Jinghui (P6/8)
Wee Thaddeus (P6/8)
Raffles Girls School Mathematics and Science Challenge 2016Individual Event (Science) 9th Place:
Megan Sierra Chan (P6/9)